Cavalier king charles spaniel
Cavalier-mój przyjaciel
Cavalier - mój przyjaciel
Baza Danych Genealogicznych Cavalierów
Baza Danych Genealogicznych Cavalierów
Co to za Baza?
Baza Danych służy zbieraniu wszelkich informacji o Cavalierach - przedstawia je w postaci interaktywnych rodowodów. Przedstawia nie tylko pochodzenie poszczególnych psów, ale również zdobyte przez nie tytuły, przebyte badania, szkolenia, miejsce zamieszkania. Gromadzić może także fotki czy nawet małe filmiki.
Kolejne Cavisie będą dodawane do bazy na podstawie naszej wiedzy, wystawowych katalogów i nadsyłanych informacji.
Każdy, kto chciałby, aby jego Caviś na pewno znalazł się w bazie, dysponuje fotografiami, względnie ma dostęp do większej ilości rodowodów proszony jest o kontakt czy bezpośrednie wysyłanie materiałów na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bazę można przeglądać jako gość, można też zostać jej stałym, logującym się użytkownikiem, co umożliwia dopasowanie strony do własnych potrzeb (zakładki).
Instrukcja korzystania z Bazy Danych Genealogicznych Cavalierów.
Jak łatwo zauważyć, główne menu Bazy znajduje się na pasku pod jej nazwą. Jest to menu obrazkowe, ale jeśli najedzie się myszką na którykolwiek z przycisków, pokaże się objaśnienie tekstowe, a w niektórych przypadkach pojawi się rozwijane podmenu.
Chcąc zapoznać się z informacjami na temat interesującego nas psa, sprawdzamy, czy jest on już umieszczony w naszej bazie. Są na to dwa proste sposoby - poprzez "listę cavalierów" lub wyszukiwarkę.
(Źródło: http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=666)
Osobowość
OSOBOWOŚĆ
Cavalier jest towarzyszem łagodnym, spokojnym, czułym, wrażliwym i... ciekawskim. Posiada niezwykłą łatwość adaptowania się do wszystkich sytuacji. Jest zwierzęciem, które przepada za byciem pieszczonym i niańczonym, ale równocześnie to psiak niewydelikacony i prawdziwy mały sportowiec.
Na spacerze uwielbia biegać, skakać i bawić się. W mieszkaniu staje się spokojny, cichy i nie wykazuje żadnych oznak nerwowości. Spędza czas śpiąc słodko na swoim ukochanym miejscu - rodzinnej kanapie...
Jak wszystkie prawdziwie wierne psy (a może nawet jeszcze ciut bardziej, niż większość z nich), Cavalier akceptuje bez szemrania każdą sytuację i każdy model życia, nie wymagając niczego, jeżeli tylko może przebywać blisko swego właściciela... W następstwie niezwykle silnego związku uczuciowego ze swoim ukochanym Panem (lub Panią), bardzo, bardzo ciężko znosi samotność, niewskazane jest więc pozostawianie go w domu na długie godziny bez towarzystwa (może to być inny piesek).
(Źródło http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=3)
Jak założyć hodowlę
Jak założyć hodowlę
Ponizej garść informacji, kiedy można zacząć hodować - czyli jak zarejestrowac hodowlę i co to jest przydomek hodowlany.
Na początek troszkę regulaminu: "Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Związku jest hodowlą amatorską. Hodowcą jest członek Związku, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami Regulaminu ZK, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany".
Teraz konkrety:
Jeśli zamierzamy założyć hodowle, powinniśmy udac się do naszego oddziału ZK i wystąpić poprzez Zarząd Głowny o zatwierdzenie naszego przydomka hodowlanego. Przydomek to takie "psie nazwisko", będzie je nosić każdy wyhodowany przez nas piesek, niezależnie od rasy. Możemy pobrać z Internetu wzór formularza tzw. "Wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego" i wypełnić go wymyslonymi przez nas przydomkami.
Ile i jakie zamieścimy tam propozycje, to już indywidualnie każdy musi postanowić, radzimy jednak wybrać i podać co najmniej 5, często bowiem jest tak, ze przydomek, który nam się podoba jest już zarejestrowany, a z braku innej ewentualności zgłoszenie nasze zostaje wycofane i przepada również wpłata, jaką uiszczamy przy staraniu się o jego zatwierdzenie.
Od dnia 1 stycznia 2006 r. wszystkie nowo rejestrowane przydomki hodowlane podlegają obowiązkowej rejestracji w FCI. W związku z tym, czas rejestracji przydomka może wynosić obecnie 2-3 miesiace. Koszt rejestracji przydomka w FCI wynosi obecnie 50 zł (opłata jest wnoszona w oddziale w przypadku nowo rejestrowanych przydomków). Przydomki wcześniej zarejestrowane ZG ZKwP mogą być również zarejestrowane w FCI - koszt to 25 zł.
Zasady i porady:
1. Formularz wniosku o rejestrację przydomka wypełniamy w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje hodowca, a drugi pozostaje w aktach oddziału.
2. Zarząd Główny ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę. 3. Przydomek po zatwierdzeniu będą otrzymywac wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
4. Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie metryk dla szczeniąt.
5. Nazwę psa pisze się dużymi literami, zaś przydomek małymi, np. SMOK z Kordegardy albo Prima JUNO. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustalamy w formularzu rejestracyjnym.
6. Odpowiednio wczesnie należy składać wniosek w oddziałach ze względu na dłuższy niż poprzednio czas oczekiwania na potwierdzenie przydomka (2-3 m-ce). Z tego powodu polecamy zabiegać o przydomek znacznie przed kryciem suczki, a nie w chwili, kiedy już maluszki są na świecie...
7. Przydomki mogą być w jezyku polskim oraz w innym jezyku obcym np.forma angielskojezyczna (np. Krolewska Rodzina a Royal Family itp.)
8. Wgląd w już zatwierdzone przydomki mamy na stronie FCI. Może ułatwi nam to nasz wybor i nie powielanie już isniejacej propozycji.
(Źródło: http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=27)
Kalendarz ciąży suczki CKCS
Kalendarz ciąży suczki CKCS
Suka uwalnia od jednego do kilkunastu jajeczek w zależności od rasy. Zwykle suki małych ras rodzą mniej liczne mioty w przeciwieństwie do ras dużych. Suka spaniela Cavalier uwalnia od 2 do 5 jaj (statystycznie 3,0), choć zdarzają się liczniejsze mioty. U suk starszych (powyżej 6 roku życia) może dochodzić do obniżenia plenności, natomiast wiek samców (do 8 roku życia) nie ma wpływu na liczebność miotu. Najwyższą płodność stwierdzono przy trzeciej cieczce, najlepsze wyniki osiągają suki 3-6 lat, a skuteczność unasienienia wzrasta jeżeli do krycia dojdzie kilkakrotnie niż jednorazowo. Inaczej niż u ludzi komórki jajowe nie są gotowe do zapłodnienia po opuszczeniu jajników. Zaczynają wędrować w kierunku macicy suki gdy nie są jeszcze dojrzałe. Każda ciąża zaczyna się tak samo – od spółkowania. (źródło www.krolewskidwor.pl/artykuly/plody.htm)
Dzień 5 Dzień 21 Dzień 32
Dzień 48 Dzień 52 Dzień 63
(Źródło: https://awelanacavaliers.wordpress.com/2013/05/25/kalendarz-ciazy-suczki-ckcs/)
Strona 1 z 3