Cavalier king charles spaniel
Cavalier King Charles Spaniel
Rys historyczny
Przodkami tych psów były płochacze francuskie i hiszpańskie. W XVI wieku cavaliery cenione były we Francji głównie przez Henryka III, a później przez Ludwika XIV. W Anglii znane były w kręgach arystokracji jako psy do towarzystwa. Rasa ta znalazła uznanie wśród takich osobistości jak: Karol I i II, od którego wzięła się nazwa rasy, hodowali je także wcześniej: Henryk VIII, Elżbieta I oraz Maria Stuart.
Z wstąpieniem na tron angielski dynastii Orańskiej nadeszła nowa "psia" moda.
Na dworze pojawiły się egzotyczne piękności o płaskich pyszczkach: mopsy, pekiny. Zaczęto krzyżować je z królewskimi spanielami, w wyniku czego wygląd tych ostatnich zmienił się znacząco. Teraz małe spanielki miały zaokrąglone się główki, nisko osadzone uszy, a pyszczki stały się mocno spłaszczone z zadartym nosem.
Odrodzenie rasy zawdzięczamy Amerykaninowi. W początkach Roswell Eldridge odwiedzał Anglię i rozglądał się za małymi psiakami znanymi mu ze starych obrazów. (Od szesnastego wieku miniaturowe spaniele często możemy podziwiać na portretach, na których towarzyszą swym właścicielom. Malowali je naprawdę wielcy twórcy, m.in.: Rubens, Rembrandt, Watteau, Van Dyck, Greuze, Landseer, Hogarth i Gainsborough...)
(Źródło:wikipedia.org/Wiki,www.cavalierworld.eu,zapytaj.onet.pl)
Budowa
- Głowa i czaszka: czaszka prawie płaska między uszami. Płytki stop. Długość kufy od stopu do czubka nosa około 4 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, bez niedopigmentowanych plam. Kufa zwężająca się. Wargi dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe. Twarzoczaszka dobrze wypełniona pod oczami. Niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej kufy (bekasi pysk).
- Oczy: duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.
- Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.
- Pysk: szczęka i żuchwa mocne z doskonałym zgryzem nożycowym tj. górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęki i żuchwy.
- Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.
- Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy – bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego postawienia kończyn.
- Ogon: długość ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło lecz nigdy zbytnio powyżej linii grzbietu.
- Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany. Grzbiet prosty.
Cavalier tricolor - umaszczenie głowy.
- Szata jest długa i jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra. Zupełnie nie trymowana.
- Uznane umaszczenia:
1. Blenheim: głęboki kasztanowo-rudy kolor łat równomiernie rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).
2. Tricolor (trójkolorowe): czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.
3. Black and tan (czarne podpalane): kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.
4. Ruby (rubinowy): jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.
Wystawy
Rasa w postaci, którą możemy dzisiaj się cieszyć, jej uroda i przymioty charakteru, to wynik wieloletniej pracy wielu hodowców. Wynik planowej hodowli.
A czym jest hodowla? "Stałym doskonaleniem rasy pod względem cech psychicznych, fizycznych i użytkowych, z uwzględnieniem podstaw naukowych".
Wystawy służą ocenie poszczególnych zwierząt, ich eksterieru (czyli wyglądu zewnętrznego) i psychiki pod kątem zgodności ze standardem (wzorcem rasy).
Tym samym to właśnie wystawy pomagają właścicielom i hodowcom w porównaniu psiaków oraz ich przydatności w dalszej hodowli, takiemu porównaniu, aby do rozrodu wybrać te, które są najlepsze. Najlepsze w populacji, ale także najbardziej odpowiednie w kojarzeniu z konkretnym partnerem - tak, aby utrzymać zalety i nie powielać wad obojga rodziców.
(Źródło:cavalierworld.eu)
Zdrowie
Jak każda rasa, Cavaliery posiadają parę słabszych punktów, na które hodowcy w swoich programach hodowlanych starają się zwrócić szczególną uwagę, dążąc do ich wyeliminowania.
Mitral Valve Disease
Głównym problemem w tej rasie jest MVD (Mitral Valve Disease), czyli choroba zastawki mitralnej.
Jest to choroba o charakterze poligenicznym, będąca w tej chwili główną przyczyną śmierci Cavalierów
na całym świecie. Zastawka dwudzielna łączy lewą komorę serca,z lewym przedsionkiem. U części
Cavalierów, wraz z wiekiem zastawka ta traci swoją elastycznośc, co w konsekwencji powoduje częsciowe
cofanie się krwi do lewego przedsionka podczas skurczu komory serca. Nie jest to jednak problem dotyczący
wyłącznie Cavalierów. Ocenia się, że co trzeci pies w wieku powyżej 10 lat, niezależnie od rasy, cierpi
z powodu niewydolności zastawki mitralnej. Wśród Cavalierów jednak problemy z zastawką pojawiają się
wcześniej niż u innych ras. W mniejszym lub większym stopniu nasilenia dotyczy on juz około 50% psów
tej rasy w wieku około 5 lat, oraz prawie wszystkich Cavalierów w wieku 10 lat! Dlatego właśnie hodowcy
przykładają szczególną wagę do corocznych kontroli serca u swoich suk hodowlanych oraz reproduktorów.
W wielu krajach Europy kontrola serca u wszystkich psów tej rasy,używanych do hodowli jest obowiązkowa.
(Źródło: www.zlotagrota.poznan.pl,
Pielęgnacja
Pielęgnacja codzienna
Każdy pies ma swój własny "dziki" zapach. Słabo wyczuwalny jest on jednak tylko u psów zadbanych i wypielęgnowanych.
Cały czas niestety pokutuje przekonanie, że piesków się nie kąpie, bo to dla nich bardzo szkodliwe. Z tego powodu psy jasne, zwłaszcza białe, są mało popularne. Ciemne jednak, choć tego nie widać, tak samo brudzą się i nieładnie pachną. Dlatego systematyczna pielęgnacja to konieczność ze względów nie tylko estetycznych, ale tez, co znacznie ważniejsze, zdrowotnych.
Zimą zawsze kąpiemy psa na noc, po ostatnim spacerze, a po kąpieli starannie wycieramy ręcznikiem i podsuszamy suszarką. Pamiętajmy ,że przed kąpielą należy koniecznie zatkać uszy zwitkami watki, by nie dostała się tam woda!
Psy o dłuższym włosie trzeba po kąpieli starannie wyczesać, gdyż mokry włos zbija się w kołtuny.
(źródło:www.cavalierworld.eu,
Żywienie
Psy są zwierzętami mięsożernymi. Dlatego mimo , że będą karmione gotowymi karmami powinny otrzymywać mięso. Większość suchych karm jest produkowana na bazie zboża i innych roślin czyli maja zawartość białka. Tylko ,że najlepiej przyswajalnym białkiem jest białko mięsa.
Nigdy nie podajemy psom do jedzenia: ostrych przypraw bo doprowadza to do podrażnienia i schorzeń nerek, rurowatych kości z drobiu i z dziczyzny, ości z ryb, kaszy bo zamulają żołądek i sa ciężkostrawne, ziemniaków, roślin strączkowych, kapusty, słodyczy, podrobów.
Jeśli żywi sie tylko pokarmem naturalnym i pamięta sie o jego proporcjach gdzie mięso powinno stanowić 2/3 posiłku a 1/3 produkty roslinne.
(źródłó:www.cavaliery.wortale.net,)
Kalendarz ciąży suczki CKCS
Suka uwalnia od jednego do kilkunastu jajeczek w zależności od rasy. Zwykle suki małych ras rodzą mniej liczne mioty w przeciwieństwie do ras dużych. Suka spaniela Cavalier uwalnia od 2 do 5 jaj (statystycznie 3,0), choć zdarzają się liczniejsze mioty. U suk starszych (powyżej 6 roku życia) może dochodzić do obniżenia plenności, natomiast wiek samców (do 8 roku życia) nie ma wpływu na liczebność miotu. Najwyższą płodność stwierdzono przy trzeciej cieczce, najlepsze wyniki osiągają suki 3-6 lat, a skuteczność unasienienia wzrasta jeżeli do krycia dojdzie kilkakrotnie niż jednorazowo. Inaczej niż u ludzi komórki jajowe nie są gotowe do zapłodnienia po opuszczeniu jajników. Zaczynają wędrować w kierunku macicy suki gdy nie są jeszcze dojrzałe. Każda ciąża zaczyna się tak samo – od spółkowania. (źródło www.krolewskidwor.pl/artykuly/plody.htm)
Dzień 5 Dzień 21 Dzień 32
Dzień 48 Dzień 52 Dzień 63
(Źródło: https://awelanacavaliers.wordpress.com/2013/05/25/kalendarz-ciazy-suczki-ckcs/)
OSOBOWOŚĆ
Cavalier jest towarzyszem łagodnym, spokojnym, czułym, wrażliwym i... ciekawskim. Posiada niezwykłą łatwość adaptowania się do wszystkich sytuacji. Jest zwierzęciem, które przepada za byciem pieszczonym i niańczonym, ale równocześnie to psiak niewydelikacony i prawdziwy mały sportowiec.
Na spacerze uwielbia biegać, skakać i bawić się. W mieszkaniu staje się spokojny, cichy i nie wykazuje żadnych oznak nerwowości. Spędza czas śpiąc słodko na swoim ukochanym miejscu - rodzinnej kanapie...
Jak wszystkie prawdziwie wierne psy (a może nawet jeszcze ciut bardziej, niż większość z nich), Cavalier akceptuje bez szemrania każdą sytuację i każdy model życia, nie wymagając niczego, jeżeli tylko może przebywać blisko swego właściciela... W następstwie niezwykle silnego związku uczuciowego ze swoim ukochanym Panem (lub Panią), bardzo, bardzo ciężko znosi samotność, niewskazane jest więc pozostawianie go w domu na długie godziny bez towarzystwa (może to być inny piesek).
(Źródło http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=3)
Jak założyć hodowlę
Ponizej garść informacji, kiedy można zacząć hodować - czyli jak zarejestrowac hodowlę i co to jest przydomek hodowlany.
Na początek troszkę regulaminu: "Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Związku jest hodowlą amatorską. Hodowcą jest członek Związku, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami Regulaminu ZK, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany".
Teraz konkrety:
Jeśli zamierzamy założyć hodowle, powinniśmy udac się do naszego oddziału ZK i wystąpić poprzez Zarząd Głowny o zatwierdzenie naszego przydomka hodowlanego. Przydomek to takie "psie nazwisko", będzie je nosić każdy wyhodowany przez nas piesek, niezależnie od rasy. Możemy pobrać z Internetu wzór formularza tzw. "Wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego" i wypełnić go wymyslonymi przez nas przydomkami.
Ile i jakie zamieścimy tam propozycje, to już indywidualnie każdy musi postanowić, radzimy jednak wybrać i podać co najmniej 5, często bowiem jest tak, ze przydomek, który nam się podoba jest już zarejestrowany, a z braku innej ewentualności zgłoszenie nasze zostaje wycofane i przepada również wpłata, jaką uiszczamy przy staraniu się o jego zatwierdzenie.
Od dnia 1 stycznia 2006 r. wszystkie nowo rejestrowane przydomki hodowlane podlegają obowiązkowej rejestracji w FCI. W związku z tym, czas rejestracji przydomka może wynosić obecnie 2-3 miesiace. Koszt rejestracji przydomka w FCI wynosi obecnie 50 zł (opłata jest wnoszona w oddziale w przypadku nowo rejestrowanych przydomków). Przydomki wcześniej zarejestrowane ZG ZKwP mogą być również zarejestrowane w FCI - koszt to 25 zł.
Zasady i porady:
1. Formularz wniosku o rejestrację przydomka wypełniamy w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje hodowca, a drugi pozostaje w aktach oddziału.
2. Zarząd Główny ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę. 3. Przydomek po zatwierdzeniu będą otrzymywac wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
4. Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie metryk dla szczeniąt.
5. Nazwę psa pisze się dużymi literami, zaś przydomek małymi, np. SMOK z Kordegardy albo Prima JUNO. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustalamy w formularzu rejestracyjnym.
6. Odpowiednio wczesnie należy składać wniosek w oddziałach ze względu na dłuższy niż poprzednio czas oczekiwania na potwierdzenie przydomka (2-3 m-ce). Z tego powodu polecamy zabiegać o przydomek znacznie przed kryciem suczki, a nie w chwili, kiedy już maluszki są na świecie...
7. Przydomki mogą być w jezyku polskim oraz w innym jezyku obcym np.forma angielskojezyczna (np. Krolewska Rodzina a Royal Family itp.)
8. Wgląd w już zatwierdzone przydomki mamy na stronie FCI. Może ułatwi nam to nasz wybor i nie powielanie już isniejacej propozycji.
(Źródło: http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=27)
Baza Danych Genealogicznych Cavalierów
Co to za Baza?
Baza Danych służy zbieraniu wszelkich informacji o Cavalierach - przedstawia je w postaci interaktywnych rodowodów. Przedstawia nie tylko pochodzenie poszczególnych psów, ale również zdobyte przez nie tytuły, przebyte badania, szkolenia, miejsce zamieszkania. Gromadzić może także fotki czy nawet małe filmiki.
Kolejne Cavisie będą dodawane do bazy na podstawie naszej wiedzy, wystawowych katalogów i nadsyłanych informacji.
Każdy, kto chciałby, aby jego Caviś na pewno znalazł się w bazie, dysponuje fotografiami, względnie ma dostęp do większej ilości rodowodów proszony jest o kontakt czy bezpośrednie wysyłanie materiałów na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bazę można przeglądać jako gość, można też zostać jej stałym, logującym się użytkownikiem, co umożliwia dopasowanie strony do własnych potrzeb (zakładki).
Instrukcja korzystania z Bazy Danych Genealogicznych Cavalierów.
Jak łatwo zauważyć, główne menu Bazy znajduje się na pasku pod jej nazwą. Jest to menu obrazkowe, ale jeśli najedzie się myszką na którykolwiek z przycisków, pokaże się objaśnienie tekstowe, a w niektórych przypadkach pojawi się rozwijane podmenu.
Chcąc zapoznać się z informacjami na temat interesującego nas psa, sprawdzamy, czy jest on już umieszczony w naszej bazie. Są na to dwa proste sposoby - poprzez "listę cavalierów" lub wyszukiwarkę.
(Źródło: http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=666)